Zatkane ucho od kataru u dziecka
Katar u dziecka bywa bardzo dokuczliwy i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Bywa, że z maluszek ma zatkane ucho od kataru. Jak to się dzieje? Co można na to poradzić? Odpowiadamy.
Katar to drobna dolegliwość ale u małego dziecka jest ogromnym problemem i nie należy jej bagatelizować. Ze względu na budowę nosa, gardła i bliskość trąbki słuchowej infekcja kataralna może spowodować przytkanie uszu, a w konsekwencji problemy ze słuchem.
Możliwe przyczyny zatkanego ucha u dziecka
Ucho może się zatkać z różnych powodów. Jednym z nich może być nadmiar woskowiny. Niestety część rodziców czyści uszy swoich dzieci patyczkami z watą na końcu, co jest zdecydowanie niewskazane. Jednym z powodów jest to, że skutkiem takiego czyszczenia uszu jest wpychanie woskowiny wgłąb ucha, co może doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalne krople np. na bazie oliwy, które rozpuszczają woskowinę i pomagają oczyścić i odetkać uszy dziecka.
Czasem uszy zatykają się z powodu ciśnienia, na przykład na pokładzie samolotu czy wysoko w górach. Wtedy warto dać dziecku coś do ssania, do żucia, lub do popijania małymi łykami. Osoby, które zmagają się z katarem powinny przed lotem zastosować leki udrażniające nos. Warto rozważyć środki w żelu, bo nie spływają do gardła i długo utrzymują się na błonie śluzowej nosa.
Powodem zatkanego ucha może być katar alergiczny, inaczej katar sienny. Wskazówką, że mamy do czynienia z katarem siennym jest między innymi to, że katar trwa przez wiele dni i nie mija, pojawia się świąd uszu, oczu, gardła, poczucie rozbicia, podkrążone oczy a objawy nasilają się podczas pięknej, słonecznej pogody, natomiast ustępują w czasie deszczu.
Może także wystąpić zatkane ucho przy katarze z powodu infekcji, przy zapaleniu zatok a także przerośniętym migdale, który zatyka ujście trąbki Eustachiusza. Przy przedłużającym się katarze trąbka może być obrzęknięta, wskutek czego blokuje ucho, gdzie zbiera się wydzielina. Zatkane ucho od kataru u dziecka powoduje dyskomfort, a w dodatku jeśli taka sytuacja się przedłuża może dojść do stanu zapalnego ucha.
Jak postępować z zatkanymi uszami przy katarze
Jeśli dziecko ma zatkane ucho od kataru, przede wszystkim należy zająć się oczyszczeniem nosa. Małe dziecko może mieć kłopoty z dokładnym wydmuchiwaniem nosa, dlatego należy nos oczyszczać aspiratorem, ewentualnie zastosować dostępne prepraty apteczne, które obkurczają śluzówkę i wspomagają oczyszczenie się nosa.
Preparaty z oksymetazoliną pozwalają zmniejszyć przekrwienie śluzówki nosa, obkurczyć ją i zahamować nadmierną produkcję wydzieliny. Składniki takiego preparatu pozwalają odblokować ujścia trąbki słuchowej, a co za tym idzie ułatwiają odetkanie ucha. Dzięki mniejszej ilości wydzieliny likwiduje się też wilgotne, sprzyjające warunki do namnażania bakterii, co mogłoby prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Warto zastosować preparat w żelu, bo jego aplikacja jest łagodniejsza niż aplikacja preparatu w spray’u, żel nie wypływa z nosa i nie ścieka po ściance gardła.
Zatkane ucho po katarze - objawy
Czasem pomimo tego, że minął katar, dziecko nadal ma zatkane uszy po katarze i czuje dyskomfort. Należy wtedy udać się na wizytę do laryngologa, bo być może obrzęk się nie cofa i w uchu zalega i wciąż gromadzi się wydzielina. Stan zapalny, który może się rozwijać w uchu, wcale nie musi boleć. Bywa, że stan zapalny objawia się tylko wrażeniem stłumienia dźwięków i przytkaniem ucha, jak na basenie. Dlatego nie należy lekceważyć zatkanego ucha po katarze i skonsultować sytuację z lekarzem. Specjalista przepisze leki, które pozwolą zmniejszyć stan zapalny. W trudnym przypadkach może okazać się konieczne nacięcie błony bębenkowej i drenaż uszu.
Zatkane ucho przy katarze – jak zapobiegać
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Należy pamiętać, że u dzieci odległość przewodów nosowych od uszu jest bardzo mała i z tego powodu są one szczególnie narażone na ryzyko stanów zapalnych uszu przy infekcji, nie należy więc lekceważyć nawet małego kataru. O ile sam katar nie jest dużym problemem, o tyle niesie ze sobą duży dyskomfort w funkcjonowaniu (spaniu, jedzeniu) a także może powodować poważniejsze kłopoty.
Jeśli dziecko ma katar należy dokładnie oczyszczać mu nos, przepłukiwać solą fizjologiczną i nie dopuszczać do zalegania wydzieliny, w której dochodzi do namnażania się bakterii. Dla malutkich dzieci polecane jest użycie aspiratora, starsze warto namawiać do częstego wydmuchiwania noska. Warto smarować skórę nosa łagodnym kremem lub maścią, by od częstego wydmuchiwania nie została podrażniona.
Należy pamiętać o odpowiedniem stopniu nawilżenia powietrza – często wietrzyć, w zimie stosować nawilżacze lub kłaść mokre ręczniki na kaloryfery, o ile dziecko nie ma gorączki wychodzić na świeże powietrze. Lepiej unikać miejsc z klimatyzacją. W mieszkaniu nie może być też zbyt ciepło, najlepiej by w dzień temperatura nie przekraczała 20 stopni, a w nocy – 18. Ważne też by dziecko z katarem przyjmowało dużą ilość płynów, najlepiej jeśli będzie piło wodę lub mleko mamy.
Na obrzękniętą błonę śluzową można stosować inhalacje z olejków eterycznych czy ziół, preparaty apteczne w żelu czy sprayu. Pomagają obkurczyć śluzówkę i złagodzić katar. Zawsze należy czytać wskazania producenta, bo nie wszystkie preparaty nadają się dla małych dzieci.
Powiązane artykuły:
Katar u małego dziecka - objawy i powody >>
Czym jest zapalenie trąbki słuchowej? Jak je leczyć? >>
Gdy ucho boli, czyli zapalenie ucha środkowego >>