JAK RADZIĆ SOBIE Z KATAREM U NIEMOWLĄT I MŁODSZYCH DZIECI?

Diagnoza kataru u niemowlaka

Ponieważ ostry katar występuje głównie w przebiegu przeziębienia, poniższe sposoby na katar u niemowlaka dotyczą przede wszystkim tej choroby. Można je oczywiście zastosować w przypadku kataru o innej przyczynie.

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Aby łagodzić przebieg przeziębienia należy zapewnić dziecku odpowiednią ilość płynów (z wydzieliną z nosa można odciągnąć całkiem dużo wody, a niedobór płynów zagęszcza wydzielinę). Można spożywać ciepłe płyny i pokarmy (herbatkę, zupę), co wpływa łagodząco na błonę śluzową i ułatwia odpływanie wydzieliny.

Nos można oczyszczać odsysając (u niemowląt i młodszych dzieci) lub wydmuchując wydzielinę.

Do odsysania można użyć popularnych urządzeń, w których podciśnienie wytwarzane jest przez odkurzacz lub ustami rodziców. Wydmuchując nos warto usuwać wydzielinę naprzemiennie z jednego, a następnie drugiego przewodu nosowego. Zapobiegnie to nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w jamie nosowej, które mogłoby doprowadzić do przedostania się wydzieliny do ucha środkowego przez trąbkę słuchową. Jeżeli wydzielina jest gęsta można to ułatwić nawilżając nos kroplami lub aerozolami (sprejami) z fizjologicznym roztworem soli lub roztworem wody morskiej lub za pomocą nawilżaczy.

Jak leczyć katar u niemowlaka?

Po oczyszczeniu można zastosować preparaty obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Już od okresu niemowlęcego można stosować preparaty donosowe (krople, żele lub spreje) zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę w stężeniu dobranym odpowiednio do wieku dziecka. Krople najlepiej podawać w pozycji leżącej na plecach z głową odchyloną do tyłu. Należy je podać na boczną ścianę nosa, czyli nieco obracać głowę w trakcie aplikacji leków.

Żele w butelce z atomizerem oraz spreje podaje się w pozycji siedzącej lub stojącej również na boczną ścianę nosa. Nie należy ich stosować dłużej niż 3-5 dni i podawać częściej niż co 8 godzin.

Na skórę pod nosek lub na klatkę piersiową można stosować preparaty zawierające olejki eteryczne dostosowane odpowiednio do wieku dziecka, które poprawiają komfort oddychania. Doraźnie można nos w pewnym stopniu udrożnić wdychając olejek eukaliptusowy (np. w postaci inhalacji parowych lub smarując skórę klatki piersiowej specjalnym preparatem).

W przypadku kataru u małych dzieci pod nosek można nałożyć maść majerankową. W żadnych badaniach nie wykazano skuteczności donosowych preparatów homeopatycznych. Ich działanie polega wyłącznie na nawilżaniu nosa, a do tego celu lepiej stosować zwykły roztwór soli lub wody morskiej.

Powiązane artykuły:

Czyszczenie wydzieliny z nosa u dzieci >>
Jak złagodzić podrażnienia nosa w czasie kataru? >>
Inhalacja zatok domowymi sposobami >>