Czym grozi katar? Powikłania występujące często i rzadko – opis powikłań infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych
Najczęstszym powikłaniem wirusowego nieżytu nosa jest zakażenie bakteryjne powodujące zapalenie zatok przynosowych, ucha środkowego, krtani, gardła i migdałków podniebiennych. To między innymi bakterie Haemophilus influenzae, dwoinki zapalenia płuc lub paciorkowce B-hemolizujące z grupy A powodują nadkażenie infekcji wirusowej oraz nasilenie obecnych dolegliwości, wystąpienie nowych objawów i przedłużanie się czasu trwania choroby.
W trakcie ostrego zapalenia zatok przynosowych może wystąpić niewysoka gorączka – ok. 37-38 stopni C°. Wydzielina z nosa o różnej barwie oraz kaszel, który występuje w dzień i w nocy, mogą się utrzymywać bez poprawy ponad 10 dni. Ból oraz ucisk w obrębie twarzy, zaburzenia węchu, nieprzyjemny zapach z ust to kolejne objawy, które mogą wystąpić.
Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych może być powikłaniem nieżytu nosa. Tutaj kaszel rzadko występuje – objawy charakterystyczne to ból gardła, wysięk na migdałkach, powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych szyi, gorączka.
Ostre zapalenie ucha środkowego może powodować wystąpienie następujących objawów:
- silnego bólu ucha,
- niedosłuchu,
- gorączki,
- wymiotów lub biegunki,
- drażliwości,
- niechęci do jedzenia,
- bólu głowy,
- rozdrażnienia.
Rzadsze powikłania kataru spowodowane nadkażeniem bakteryjnym to zapalenie oskrzeli, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, nerek, serca, a nawet sepsa.
Każde powikłanie nieżytu nosa wymaga konsultacji z lekarzem oraz włączenia odpowiedniego leczenia, ponieważ przebiegająca w sposób nietypowy infekcja jest sygnałem świadczącym o niedoborach układu odpornościowego i jego osłabieniu.
Powiązane artykuły:
Jeśli nie katar, to co? >>
Dlaczego nie lubimy kataru? >>
Jak odróżnić zapalenie zatok od zwykłego kataru? >>