Czym grozi suchość w nosie?
Czy podczas oddychania odczuwasz suchość w nosie? Prawda, że to niezbyt przyjemne i komfortowe uczucie? Warto wiedzieć, że suchy nos może grozić naprawdę niebezpiecznymi skutkami. Przekonaj się, w jaki sposób poradzić sobie z suchą śluzówką nosa i jak walczyć z jej objawami!
Suchy nos – co to oznacza?
Suchy nos to częsta dolegliwość laryngologiczna, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu. Suchej śluzówce nosa towarzyszy ból, trudności w oddychaniu, swędzenie i drapanie w nosie, a czasem także krwawienia. Powoduje także uczucie ciężkości, zatkanego nosa i bólów głowy, podobnie jak w przypadku kataru. Gdy nasz nos funkcjonuje prawidłowo, powstały w komórkach śluz nawilża pobierane podczas oddychania powietrze, i chroni organizm przed zanieczyszczeniami, blokując dostęp bakteriom i wirusom. Dlatego warto wiedzieć, że uszkodzona śluzówka, wywołująca uczucie suchości w nosie, nie jest tylko zwykłym dyskomfortem. Przepuszcza bakterie, wirusy i zanieczyszczenia, które skutecznie osłabiają funkcje ochronne organizmu stąd łatwo wtedy o stan zapalny gardła i zatok.
Suchość w nosie – możliwe przyczyny
Największym wrogiem zdrowego nosa jest suche powietrze. To ono, bez względu na porę roku powoduje najczęściej dolegliwości związane z suchością nosa. Zimą, w sezonie grzewczym padamy ofiarą przegrzanych i przesuszonych pomieszczeń. Wdychane przez nasz organizm suche powietrze, musi zostać nawilżone przez nos. Gdy wilgotność powietrza nie przekracza 30%, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wodę, a następnie na wynik pracy śluzówki, aż w końcu dochodzi do jej uszkodzenia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, podobnie jak na świeżym powietrzu przy niskich temperaturach i silnym wietrze, osłabiają wydajność i funkcjonowanie śluzówki nosa, powodując finalnie jej suchość.
Suchość w nosie to nie tylko przypadłość występująca zimą. Latem suchość błony śluzowej nosa powodują klimatyzatory i wentylatory. Do innych czynników szkodliwie wpływających na wilgotność śluzówki zaliczyć można dym papierosowy i ostre, chemiczne zapachy, jakie wydzielają na przykład farby, farby do włosów, oraz pył i kurz. Często zatem na suchość w nosie skarżą się pracownicy branży chemicznej, budowlanej, oraz fryzjerzy. Także przebyte infekcje wirusowe i bakteryjne, oraz alergie sprzyjają niszczeniu i wysuszaniu śluzówki nosa. Podobne szkodliwe działanie wywołuje długotrwałe stosowanie kropli do nosa, zawierających pochodne imidazolu.
Suchość w nosie – do czego może doprowadzić?
Suchość w nosie to nie tylko dyskomfort. To jawne zaproszenie dla bakterii, wirusów i zanieczyszczeń, które bez większych trudności dostają się do organizmu człowieka.
Prawidłowo funkcjonująca błona śluzowa nosa, wydziela śluz, który wyłapuje niebezpieczne elementy jak kurz, pył czy zarazki. Rzęski na śluzówce nosa wyłapują większe zanieczyszczenia i przesuwają ze śluzem do gardła. Stamtąd połykamy je wraz ze śliną, blokując im drogę oskrzeli. Gdy śluzówka ulega przesuszeniu i nie nadąża z wydzielaniem śluzu, w konsekwencji dochodzi do uszkodzenia rzęsek i wytworzeniu miejscowego stanu zapalnego. Powstają bolesne strupy i ranki. A gdy oddychanie przez nos, z powodu suchej śluzówki nosa staje się bolesne i uciążliwe, człowiek odruchowo zaczyna oddychać ustami. Takie zachowanie powoduje, że zimne, nieogrzane powietrze wraz z drobnoustrojami, wirusami i zanieczyszczeniami dostaje się bezpośrednio do gardła i oskrzeli, wywołując suchość gardła i powodując infekcje.
Suchość błony śluzowej nosa – jest na to rada!
Aby nie doszło do uszkodzenia błony śluzowej nosa i bolesnej suchości nosa warto zadbać o profilaktykę. Należy unikać zadymionych pomieszczeń, ograniczyć kontakt z chemikaliami, a w sezonie grzewczym wietrzyć pomieszczenia i stosować nawilżacze powietrza. Ważna jest także higiena nosa: oczyszczanie z kurzu i pyłów, oraz zastosowanie wody morskiej w rozpylaczach do płukania nosa. Można w tym celu zastosować żel nawilżający do nosa, którego konsystencja pozwala na lepsze nawilżenie jamy nosa, poza tym nie spływa on do gardła. Warto też nawadniać organizm i regularnie spożywać 1,5 litra napojów dziennie, najlepiej wody.
Czasem jednak pomimo zastosowanych środków ostrożności, dochodzi do bolesnej suchości śluzówki nosa. W takiej sytuacji zdecydowaną ulgę przynoszą inhalacje, z dodatkiem olejków eterycznych. Dostępne są też maści, a także godne polecenia preparaty w formie żelu jednocześnie nawilżające i odbudowujące śluzówkę. W przypadku dokuczliwych suchości nosa należy skonsultować się z lekarzem.
Powiązane artykuły:
Nawilżenie nosa - czym i jak nawilżyć nos >>
Śluzówka nosa: odbudowa - jak i kiedy powinno się to robić >>
Przesuszone powietrze w domu – jak rozpoznać problem? >>