Gdy ucho boli, czyli zapalenie ucha środkowego

Dlaczego boli ucho gdy mam katar?

Chociaż ucho jest oddalone od nosa to często nieprzeleczone przeziębienie powoduje jego zapalenie. Dlaczego tak się dzieje? Poznieważ jama nosowa i gardłowa za pomocą trąbki Eustachiusza jest połączona z uchem środkowym.Gdy wirusy bądź bakterie atakują garło mają one łatwą drogę by spowodować zapalenie ucha.

Kiedy iść do lekarza?

W zapaleniu ucha środkowego ( łac. AcuteOtiis Media- AOM) błona bębenkowa jest zaczerwieniona, uwypukla się i zmniejsza się jej ruchomośćpod wpływem produkowanej wydzieliny powodując ból, pogorszenie słuchu a nawet pojawienie się świstów. Oprócz powyższych dolegliwości może wystąpić również

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • ból głowy,
  • nadwrażliwość przy pociąganiu za ucho,
  • złe samopoczucie lub wymioty.

Gdy pojawią się objawy należy niezwłocznie udać sie do lekarza podstawowej opieki medycznej. Nieleczone AOM może spowodować wystąpienie przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Sposób leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego jest zależny od czynnika etiologicznego, stanu ogólnego chorego oraz jego wieku.

Czym leczyć ostre zapalenie ucha środkowego?

W leczeniu ostrego zapalenia ucha środkowego stosujemy się do zaleceń lekarza. Istotne jest zmniejszenie bólu i gorączki poprzez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które dostępne są bez recepty. Leki te działają również przeciwzapalnie. Kolejnym lekiem, który pomoże nam zwalczyć ostre zapalenie ucha środkowego to ksylometazolina i oksymetazolina. Substancje te podane miejscowo do jamy nosowej powoduje zmniejszenie przekrwienia jamy nosowej i zmniejszenie tworzenia ilości wydzieliny. Nawet przy zapaleniu ucha leki te podajemy donosowo, nie należy ich podawać do ucha! Leków tych nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni, ponieważ mogą spowodować nawrót przekrwienia błony śluzowej nosa i jej polekowe zapalenie. Niepowikłane AOM trwa około dwóch tygodni.

Co powoduje ostre zapalenie ucha środkowego i dlaczego może nawracać?

Ostre zapalenie ucha środkowego najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym przy zwiększonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych. AOM może być wywołane przez bakterie: Streptococcuspneumoniae, Haemophilusinfluenzae, Moraxellacatarrhalis, Streptococcusepidermitis; Staphylococcusaureus, Streptococcuspyogenes lub przez wirusy: rhinowirusy, enterowirusy, adenowirusy i wirusy paragrypy.

Prawdopodobieństwo zachorowania na AOM a zwłaszcza jego nawrót wzrasta gdy mamy zaburzenia rozwoju ucha, układu immunologicznego, gdy pojawią się nawracające infekcjeukładu oddechowego lub alergiczny nieżyt nosa. Również palenie tytoniu, przerost migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych, które blokują ujście trąbek słuchowych oraz skrzywienie przegrody nosa zwiększa możliwość wystąpienia zapalenia ucha środkowego.

Powiązane artykuły:

Czym jest zapalenie trąbki słuchowej? Jak je leczyć? >>
Czynność i budowa nosa człowieka >>
Kiedy należy się zgłosić do lekarza z katarem? >>

Autor artykułu: Lek. med. Regina Prościak