Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?
Odróżnienie kataru alergicznego od zwykłego kataru, spowodowanego wirusem, może przysporzyć kłopotów. Jest jednak ważne z diagnostycznego punktu widzenia, a także wdrożenia ewentualnej terapii. Dowiedz się, jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego.
Kichanie i katar to jedne z typowych objawów przeziębienia. Jednak dokładnie tak samo może wyglądać reakcja alergiczna, szczególnie w okresie pylenia roślin. Warto dowiedzieć się, jak można je odróżnić.
Rodzaje kataru
Katar może być spowodowany różnymi dolegliwościami: ostrym lub przewlekłym zapaleniem błon śluzowych nosa (np. w wyniku przeziębienia wywołanego wirusem), alergią czy zapaleniem zatok. Również skrzywiona przegroda może sprzyjać nieżytowi nosa.
Katar, występujący w przebiegu przeziębienia, wywołany jest przez różnego rodzaju wirusy. Nieżyt nosa jest w tym wypadku wynikiem reakcji układu odpornościowego na drobnoustroje atakujące organizm.
Katar alergiczny jest wynikiem nadreaktywności układu immunologicznego, który z jakiegoś powodu niegroźne substancje zaczyna traktować jak zagrożenie. Wtedy nagle pyłki roślin czy sierść zwierząt stają się wrogiem i organizm zaczyna reagować stanem zapalnym, powodując obrzęk błony śluzowej nosa i katar.
Katar alergiczny a zwykły – przyczyny
Osoba z przewlekłym katarem często postanawia skonsultować się ze specjalistą. Taki przedłużający się nieżyt nosa budzi podejrzenia, że jest wynikiem alergii. Jednak nie każdy katar, który trwa dłużej jest wynikiem uczulenia. Jeśli problemy z nosem pojawiają się systematycznie o podobnej porze roku lub pod wpływem przebywania w pobliżu zwierząt albo w zakurzonych pomieszczeniach – to może sugerować alergiczną przyczynę kataru. Jeśli jednak trudno jest powiązać nawracający czy przewlekły katar z okolicznościami, wtedy jego przyczyna może być niejasna.
Poznanie różnic między katarem zwykłym a alergicznym może pomóc skierować pacjenta do lekarza alergologa. Po zdiagnozowaniu alergii łatwiej będzie sobie poradzić z jej objawami, np. unikając alergenu i podając właściwe leki.
Katar alergiczny a zwykły – objawy
Skąd wiadomo czy katar spowodowany jest wirusem, stanem zapalnym zatok czy alergenem? Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?
Najpierw warto zastanowić się, kiedy pojawia się katar, czy nasila się pod wpływem jakiegoś czynnika lub miejsca, w którym przebywa pacjent. Uczulenie może aktywować się nie tylko w pobliżu bezpośredniego kontaktu np. z kotem (alergia na jego sierść). Wystarczy spotkanie z jego właścicielem, by organizm zareagował na alergen. Być może katar pojawia się co roku na wczesną wiosnę, wtedy gdy rośliny najsilniej pylą? Objawy mogą nasilać się po wyjściu na świeże powietrze w słoneczne dni.
Jednym z podstawowych objawów różnicujących jest rodzaj wydzieliny z nosa i kichanie. Katar alergiczny charakteryzuje się wodnistą wydzieliną, a kichanie często występuje całymi seriami, nawet po kilkanaście razy z rzędu. Postawienie dobrej diagnozy wymaga zatem odpowiedniej obserwacji.
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia po objawach?
Objawy kataru spowodowanego wirusem:
- Trwa zwykle do 10 dni
- Wydzielina jest śluzowa, gęsta lub wodnista, często przechodzi w wydzielinę ropną, żółtawą
- Często pojawia się kaszel, blokada nosa i kichanie
- Pojawiają się często objawy towarzyszące takie jak: gorączka, ból głowy, ból w okolicy czołowej lub twarzoczaszki, świąd
- Nie pojawia się brzydki zapach z ust
Objawy kataru spowodowanego alergią:
- Czas trwania różny, w zależności od ekspozycji na alergen
- Wydzielina jest przejrzysta, wodnista
- Występuje świąd nosa i oczu, łzawienie i zaczerwienienie
- Czasem pojawia się kaszel i blokada nosa, często kichanie, szczególnie kichanie seriami
- Czasem pojawia się ból głowy i ból w okolicy czołowej lub twarzoczaszki
- Nie pojawia się gorączka ani brzydki zapach z ust
Objawy kataru typowego dla zapalenia zatok
- Trwa dłużej niż 10-14 dni
- Wydzielina jest najczęściej ropna, gęsta, śluzowa
- Towarzyszy mu blokada nosa, bez kichania i świądu
- Częste bóle głowy i bóle w okolicy czołowej i twarzoczaszki
- Często towarzyszy infekcji kaszel, szczególnie poranny i gorączka, może wystąpić brzydki zapach z ust
Powiązane artykuły:
Czym jest katar sienny? Jak go rozpoznać? >>
Katar sienny - co go wywołuje? >>
Katar sienny - alergiczny nieżyt nosa u dzieci >>