Śluzówka nosa: odbudowa - jak i kiedy powinno się to robić
Błona śluzowa w nosie stanowi pierwszą barierę ochronną dla nosa, ale też dla całego organizmu. Gdy nie funkcjonuje tak, jak powinna, do organizmu łatwiej wnikają drobnoustroje chorobotwórcze. Jak odbudować zniszczoną śluzówkę nosa? Podpowiadamy.
Zadaniem śluzówki jest chronienie organów wewnętrznych, mających bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Błona śluzowa nosa ogrzewa wdychane powietrze, a także przefiltrowuje je tak, by do środka organizmu nie dostawały się bakterie, grzyby czy wirusy. Uszkodzona, nie pracuje tak, jak powinna, i naraża organizm na choroby. Z tego powodu ogromnie ważne jest, by o nią dbać i leczyć ją, gdy pojawia się problem.
Uszkodzona śluzówka – jak do tego doszło
Regeneracja śluzówki nosa bywa konieczna, jeśli została ona uszkodzona. Śluzówka pozostaje w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego długotrwała ekspozycja na czynniki drażniące wpływa na jej stan. Pozdrażnienia mogą być spowodowane katarem (alergicznym i wynikającym z infekcji wirusowej, grzybiczej lub bakteryjnej), a także czynnikami fizycznymi (suche lub zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy). Do uszkodzenia śluzówki może też dojść wskutek urazu lub operacji.
Niektóre przyczyny uszkodzenia śluzówki są niezależne od nas, jak np. alergie czy infekcje. Gdy pojawiają się ich objawy, nie wolno ich lekceważyć, szczególnie jeśli są przewlekłe. Bywa też, że śluzówkę podrażniają środki, które mają leczyć choroby, ale używane przez dłuższy czas przynoszą odwrotny skutek (np. niektóre leki przeciwalergiczne). Podczas kataru ważne jest, by zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa, stosować preparaty zawierające ksylometazolinę z deksopantenolem, które zmniejszają przekrwienie, udrażaniają nos oraz regenerują śluzówkę nosa. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, bo ich śluzówka jest grubsza niż u dorosłych i jej obrzmienie może powodować u nich bardzo duży dyskomfort. Zawsze warto konsultować problemy z lekarzem, a leki stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Na inne przyczyny kłopotów ze śluzówką mamy większy wpływ. Żeby później nie trzeba było regenerować śluzówki nosa, warto ograniczyć w swoim otoczeniu czynniki drażniące i toksyczne, takie jak dym papierosowy, spaliny, nadmierne wysuszenie czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, bo mieszkamy w mieście i pracujemy w klimatyzowanym biurze, warto niwelować przykre skutki ich działania poprzez spacery w lesie, nawilżanie powietrza w domu, picie wody. Pomocne jest też regularne stosowanie preparatów nawilżających (np. w postaci żelu), dostępnych w aptece.
Jak wspomóc odbudowę śluzówki nosa i dlaczego to ważne
Odbudowa śluzówki nosa jest ważna, bo nieprawidłowo działająca śluzówka osłabia organizm. Błona śluzowa nosa to nasza pierwsza bariera ochronna przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniem. Śluzówka oczyszcza powietrze, nawilża je i ogrzewa, zanim dostanie się ono do naszego organizmu.
Regeneracja śluzówki nosa polega przede wszystkim na właściwej pielęgnacji i unikaniu czynników drażniących. Nos powinien być codziennie oczyszczany i nawilżany. Warto używać preparatów usuwających zanieczyszczenia, można stosować inhalacje z ziół i zakraplać do nosa sól fizjologiczną. Istotne dla odbudowy śluzówki nosa jest także odpowiednie jej nawilżenie preparatami zawierającymi witaminy. Warto przy tym skonsultować się z lekarzem i poradzić się, jakie środki będą tu najskuteczniejsze. Preparaty takie pozwolą pozbyć się strupów i stworzą ochronę, która zabezpieczy śluzówkę przed dalszymi uszkodzeniami. Ich działanie wspomoże odbudowę dotychczasowych ubytków i ochroni przed kolejnymi.
Jeśli w nosie pojawiło się zakażenie bakteryjne, konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. Lekarz zleci odpowiedni antybiotyk. Pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie przerywać terapii przed końcem, nawet jeśli objawy ustąpiły.
Regeneracja śluzówki nosa – przebieg
Regeneracja śluzówki nosa trwa różnie, w zależności od stopnia uszkodzenia błony i zdolności danego organizmu do regeneracji. Już po kilku dniach systematycznej pielęgnacji i stosowania preparatów wspomagających powinniśmy poczuć poprawę. Jeśli stopień uszkodzenia był duży (np. po operacji), leczenie może się znacząco wydłużyć. Warto wtedy sięgnąć po preparaty zawierające ksylometazolinę z deksopantenolem – wspomagają one gojenie się błony śluzowej nosa i poprawiają jego drożność. W tym wypadku najważniejsze są cierpliwość i przestrzeganie wskazań lekarza, nawet kiedy czujemy wyraźną poprawę. Należy także w miarę możliwości unikać czynników, które doprowadziły do uszkodzenia śluzówki. Kontrola stanu jej nawilżenia jest niezmiernie ważna na co dzień, ale jeszcze isotniejsza w czasie choroby lub rekonwalescencji i regenerowania się śluzówki.
Powiązane artykuły:
Sposoby na nawilżanie błony śluzowej nosa >>
Nawilżenie nosa - czym i jak nawilżyć nos >>
Czym grozi suchość w nosie? >>