Zapalenie zatok - objawy i przyczyny
Objawy zapalenia zatok są niezwykle bolesne i dokuczliwe, a nieleczone mogą prowadzić do naprawdę poważnych powikłań. Warto więc poznać objawy zapalenia zatok, możliwe przyczyny, a także dostępne sposoby leczenia. Zajrzyj i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz!
Przyczyny zapalenia zatok
Zapalenie zatok wywołane jest głównie przez wirusy i bakterie, rzadziej jest wynikiem zakażeń grzybicznych. Najczęściej jednak jest konsekwencją niedoleczonych, przebytych infekcji nosa, gardła, czasem zębów czy też bagatelizowanego kataru. Zapaleniu zatok sprzyjają wady anatomiczne np. skrzywiona przegroda nosowa, a także alergie pod postacią alergicznego nieżytu nosa. Prawidłowo funkcjonujące zatoki przynosowe stanowią małe i lekkie w konstrukcji przestrzenie wypełnione powietrzem. Zdrowe zatoki ogrzewają i nawilżają powietrze oraz zapewniają ochronę termiczną i mechaniczną strukturom czaszki. Gdy dochodzi do infekcji i nadprodukcji wydzieliny, zapycha ona wolne przestrzenie zatok, powodując ucisk. To dlatego cierpiący na zapalenie zatok, podają jako główne objawy chorych zatok - rozsadzający ból nosa, okolic oczodołów czy czoła.
Zapalenie zatok - definicja i objawy
Charakterystyczne objawy zapalenia zatok przynosowych to silny, promieniujący ból okolic twarzy i głowy, pogłębiający się przy pochylaniu. To także uczucie ciężkości i zatkanego nosa, a także pojawienie się nadmiernej wydzieliny. W zależności od jej koloru i konsystencji, można określić typ infekcji: bakteryjna, wirusowa czy też mieszana. Ponadto w zależności od miejsca występowania bólu i objawów zapalenia zatok, można określić ich typ. Gdy u pacjenta widoczny jest obrzęk powiek i okolic oczu to znak, że chorują zatoki sitowe. Do innych objawów zapalenia zatok sitowych można zaliczyć zatkany nos, bolesność uciskową boków nosa oraz zaburzenia węchu. Objawem zapalenia zatok szczękowych jest głównie ból górnej szczęki, policzków i zębów. W przypadku zapalenia zatok czołowych odczuwalny jest ból głowy i okolic czoła, uczucie ciężkości i ogólnego rozbicia. Często zapaleniu zatok przynosowych towarzyszy gorączka i osłabienie.
Zapalenie zatok – leczenie
Leczenie objawów chorych zatok można podzielić: na te domowe, ze wsparciem preparatów dostępnych w aptece bez recepty, i te zgodne z leczeniem, zleconym przez lekarza. Ważnym działaniem w leczeniu zapalenia zatok jest ich udrożnienie, tak aby zalegająca wydzielina nie powodowała bólu i nie stała się pożywką dla bakterii. Dlatego też leczenie objawów zapalenia zatok można rozpocząć od inhalacji, np. solą fizjologiczną, olejkami eterycznymi, ziołami. W ramach domowych sposobów można stosować rozgrzewające okłady z soli kuchennej i pomasować zatoki, aby pomóc odblokować zalegającą wydzielinę. W aptece można również skonsultować się z farmaceutą, który w razie potrzeby pomoże dobrać właściwy lek np. przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, czy, przeciwzapalne. Może pomóc również w doborze środka obkurczającego błonę śluzową, na przykład w formie sprayu czy żelu. Produkty te udrażniają nos oraz ujścia zatok. Nadmierna produkcja wydzieliny zostaje zahamowana, wydzielina - usunięta, co nie tylko poprawia komfort chorego ale także zapobiega namnażaniu się bakterii. Zatoki są lepiej wentylowane, błona śluzowa nawilżona, co przynosi ulgę i zapobiega uszkodzeniu śluzówki.
Ponadto ważne jest, aby nie narażać organizmu na przebywanie w suchych lub zadymionych pomieszczeniach, oraz aby spożywać ponad 1,5 litra wody dziennie. Jeśli domowe sposoby zawiodą, i objawy zapalenia zatok nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem w celu podjęcia właściwego leczenia.
Objawy chorych zatok - nie ignoruj sygnałów!
Bliskie sąsiedztwo zatok przynosowych z gardłem, uchem i zębami, a także z nerwami czaszkowymi (w tym nerwem wzrokowym) sprawia, że bagatelizowane i nieleczone objawy zapalenia zatok, mogą mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu. W tym przypadku infekcja rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki, struktury i narządy powodując wtórne infekcje. Bolesnym i dokuczliwym objawem niedoleczonego zapalenia zatok jest chroniczne, przewlekłe zapalenie zatok, które jest niestety skomplikowane i długotrwałe w leczeniu. Często kończy się interwencją chirurgiczną, w celu udrożnienia chorej zatoki i opróżnienia jej z zaległej wydzieliny, a następnie włączeniem antybiotykoterapii.
Powiązane artykuły:
Zatoki - co to jest, gdzie są i jaka jest ich funkcja >>
Jak odróżnić zapalenie zatok od zwykłego kataru? >>
Jak rozpoznać ból głowy przy zapaleniu zatok przynosowych? >>