Śluzówka nosa: odbudowa - jak i kiedy powinno się to robić

Błona śluzowa w nosie stanowi pierwszą barierę ochronną dla nosa, ale też dla całego organizmu. Gdy nie funkcjonuje tak, jak powinna, do organizmu łatwiej wnikają drobnoustroje chorobotwórcze. Jak odbudować zniszczoną śluzówkę nosa? Podpowiadamy.

Zadaniem śluzówki jest chronienie organów wewnętrznych, mających bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Błona śluzowa nosa ogrzewa wdychane powietrze, a także przefiltrowuje je tak, by do środka organizmu nie dostawały się bakterie, grzyby czy wirusy. Uszkodzona, nie pracuje tak, jak powinna, i naraża organizm na choroby. Z tego powodu ogromnie ważne jest, by o nią dbać i leczyć ją, gdy pojawia się problem.

Uszkodzona śluzówka – jak do tego doszło

Regeneracja śluzówki nosa bywa konieczna, jeśli została ona uszkodzona. Śluzówka pozostaje w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego długotrwała ekspozycja na czynniki drażniące wpływa na jej stan. Pozdrażnienia mogą być spowodowane katarem (alergicznym i wynikającym z infekcji wirusowej, grzybiczej lub bakteryjnej), a także czynnikami fizycznymi (suche lub zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy). Do uszkodzenia śluzówki może też dojść wskutek urazu lub operacji.

Niektóre przyczyny uszkodzenia śluzówki są niezależne od nas, jak np. alergie czy infekcje. Gdy pojawiają się ich objawy, nie wolno ich lekceważyć, szczególnie jeśli są przewlekłe. Bywa też, że śluzówkę podrażniają środki, które mają leczyć choroby, ale używane przez dłuższy czas przynoszą odwrotny skutek (np. niektóre leki przeciwalergiczne). Podczas kataru ważne jest, by zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa, stosować preparaty zawierające ksylometazolinę z deksopantenolem, które zmniejszają przekrwienie, udrażaniają nos oraz regenerują śluzówkę nosa. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, bo ich śluzówka jest grubsza niż u dorosłych i jej obrzmienie może powodować u nich bardzo duży dyskomfort. Zawsze warto konsultować problemy z lekarzem, a leki stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Na inne przyczyny kłopotów ze śluzówką mamy większy wpływ. Żeby później nie trzeba było regenerować śluzówki nosa, warto ograniczyć w swoim otoczeniu czynniki drażniące i toksyczne, takie jak dym papierosowy, spaliny, nadmierne wysuszenie czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, bo mieszkamy w mieście i pracujemy w klimatyzowanym biurze, warto niwelować przykre skutki ich działania poprzez spacery w lesie, nawilżanie powietrza w domu, picie wody. Pomocne jest też regularne stosowanie preparatów nawilżających (np. w postaci żelu), dostępnych w aptece.

Jak wspomóc odbudowę śluzówki nosa i dlaczego to ważne

Odbudowa śluzówki nosa jest ważna, bo nieprawidłowo działająca śluzówka osłabia organizm. Błona śluzowa nosa to nasza pierwsza bariera ochronna przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniem. Śluzówka oczyszcza powietrze, nawilża je i ogrzewa, zanim dostanie się ono do naszego organizmu.

Regeneracja śluzówki nosa polega przede wszystkim na właściwej pielęgnacji i unikaniu czynników drażniących. Nos powinien być codziennie oczyszczany i nawilżany. Warto używać preparatów usuwających zanieczyszczenia, można stosować inhalacje z ziół i zakraplać do nosa sól fizjologiczną. Istotne dla odbudowy śluzówki nosa jest także odpowiednie jej nawilżenie preparatami zawierającymi witaminy. Warto przy tym skonsultować się z lekarzem i poradzić się, jakie środki będą tu najskuteczniejsze. Preparaty takie pozwolą pozbyć się strupów i stworzą ochronę, która zabezpieczy śluzówkę przed dalszymi uszkodzeniami. Ich działanie wspomoże odbudowę dotychczasowych ubytków i ochroni przed kolejnymi.

Jeśli w nosie pojawiło się zakażenie bakteryjne, konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. Lekarz zleci odpowiedni antybiotyk. Pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie przerywać terapii przed końcem, nawet jeśli objawy ustąpiły.

Regeneracja śluzówki nosa – przebieg

Regeneracja śluzówki nosa trwa różnie, w zależności od stopnia uszkodzenia błony i zdolności danego organizmu do regeneracji. Już po kilku dniach systematycznej pielęgnacji i stosowania preparatów wspomagających powinniśmy poczuć poprawę. Jeśli stopień uszkodzenia był duży (np. po operacji), leczenie może się znacząco wydłużyć. Warto wtedy sięgnąć po preparaty zawierające ksylometazolinę z deksopantenolem – wspomagają one gojenie się błony śluzowej nosa i poprawiają jego drożność. W tym wypadku najważniejsze są cierpliwość i przestrzeganie wskazań lekarza, nawet kiedy czujemy wyraźną poprawę. Należy także w miarę możliwości unikać czynników, które doprowadziły do uszkodzenia śluzówki. Kontrola stanu jej nawilżenia jest niezmiernie ważna na co dzień, ale jeszcze isotniejsza w czasie choroby lub rekonwalescencji i regenerowania się śluzówki.

Powiązane artykuły:

Sposoby na nawilżanie błony śluzowej nosa >>
Nawilżenie nosa - czym i jak nawilżyć nos >>
Czym grozi suchość w nosie? >>

© Polpharma S.A. 2024 .
Wszelkie prawa zastrzeżone.

*Dotyczy leków Xylogel®, Xylodex® 0,05% regeneracja, Xylodex® 0,1% regeneracja, Oxalin® Junior, Oxalin® Baby

Xylogel dla dzieci, Xylogel 0,1% Skład i postać: Każdy gram żelu do nosa zawiera odpowiednio 0,5 mg lub 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Żel do nosa. Wskazania: Leczenie pomocnicze ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa; ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL 2023.09.21

Xylodex 0,05% regeneracja; Xylodex 0,1% regeneracja. Skład i postać: Xylodex 0,05% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 0,50 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Xylodex 0,1% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 1,0 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Aerozol do nosa, roztwór. Bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty roztwór. Wskazania: Xylodex 0,05% regeneracja oraz Xylodex 0,1% regeneracja są wskazane w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Xylodex 0,05% regeneracja jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Xylodex 0,1% regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Junior. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 0,1 ml zawiera 0,05 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Baby. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 45 μl (mikrolitra) zawiera 11,48 μg (mikrograma) oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

*Dotyczy wyrobu medycznego Xylogel ® Hydro

Podmiot prowadzący reklamę: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Producent: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.