Uszkodzona śluzówka nosa - objawy i powody
Uszkodzenie śluzówki nosa jest niezwykle niebezpieczne, gdyż może prowadzić do zakażeń i innych powikłań. Dowiedz się, jakie są objawy zniszczonej śluzówki nosa, a także poznaj najczęstsze powody takiego stanu.
Śluzówka nosa – czym jest i jakie ma funkcje?
Błona śluzowa, inaczej śluzówka, to wyściółka, która chroni narządy mające kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, między innymi nos. Jej główną funkcją jest ochrona przed szkodliwymi substancjami, drobnoustrojami, bakteriami, które próbują wniknąć do organizmu. Błona śluzowa, która jest uszkodzona lub znajduje się w stanie przewlekłego zapalenia, nie spełnia swoich zadań, co zagraża organizmowi. Ta bariera ochronna musi dobrze działać, bo w przeciwnym razie znacznie wzrasta ryzyko chorób i zakażeń.
Śluzówka i chroniony przez nią nos to pierwsza bariera ochronna dla organizmu. Powietrze przechodzi przez nos i zostaje tam oczyszczone, ogrzane i nawilżone. Płaszcz śluzowy i rzęski zapobiegają dostaniu się do organizmu patogenów i zanieczyszczeń.
Uszkodzenie śluzówki nosa - jak może do tego dojść?
Ogromnie ważne jest, by utrzymywać śluzówkę nosa w dobrym stanie. Jest ona stale narażona na kontakt z powietrzem, co może zaburzać jej funkcje. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zadbamy o nadwyrężoną śluzówkę, może dojść do jej uszkodzenia, a w efekcie do rozwoju chorób nie tylko nosa, ale całego układu oddechowego czy uszu.
Uszkodzona śluzówka nosa – możliwe przyczyny :
- Katar alergiczny
- Katar, występujący w wyniku infekcji
- Czynniki i urazy fizyczne (suche powietrze, dym tytoniowy, spaliny, miejscowe leki, operacje np. przegrody nosowej
Dla każdego człowieka to zagrożenie może być nieco inne i występować w innych sytuacjach czy porach roku. Osoby cierpiące na alergie pyłkowe są szczególnie narażone na uszkodzenie błony śluzowej nosa w okresie wysokiego pylenia roślin. Muszą także uważać przyjmując leki miejscowe, które stosowane długotrwale lub w nieprawidłowy sposób mogą osłabiać śluzówkę, a co za tym idzie prowadzić do jej uszkodzenia. Nie można tego lekceważyć, bo uszkodzona śluzówka zagraża zdrowiu całego organizmu. Dlatego ważne jest, by osoby, które w wyniku alergii cierpią na katar, dbały o nawilżenie błon śluzowych nosa.
Trudnym czasem jest też okres jesienny i zimowy. Obserwujemy wtedy dużo infekcji górnych dróg oddechowych, za które odpowiadają głównie wirusy. W tym też okresie często przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, mniej na powietrzu, co też prowadzi do wysuszenia śluzówki i jej uszkodzenia. Spore ryzyko stwarza praca, choćby biurowa, która sprawia, że przebywa się przez cały rok w klimatyzowanych pomieszczeniach, lub w pomieszczeniach, w których jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substacji. Klimatyzacja wysusza śluzówkę, co ją osłabia. Wszystko to powoduje, że śluzówka musi pracować ze zdwojoną siłą i czasem ulega uszkodzeniu. Stosując systematycznie preparaty regenerujące ją, możemy zniwelować skutki niesprzyjających warunków zewnętrznych.
Objawy uszkodzenia błony śluzowej nosa
Pierwszym objawem uszkodzonej błony śluzowej może być, przynoszące dyskomfort, odczucie suchości nosa. Z tym mogą wiązać się trudności w oddychaniu, świąd nosa, wysuszona wydzielina, która jest trudna do usunięcia, napady kichania. Wyschnięta błona śluzowa i jej uszkodzenia mogą prowadzić do stanów zapalnych przechodzących na gardło, ucho czy zatoki. Śluzówka może jednak uszkodzić się również w wyniku zwykłego kataru. Stan zapalny i niedrożność mogą odbić się na funkcjonowaniu nosa i na zdrowiu całego organizmu. W takiej sytuacji warto skorzystać z preparatów zmniejszających przekrwienie, udrożniających nos i regenerujących śluzówkę, np. zawierających ksylometazolinę z deksopantenolem. .
Uszkodzona śluzówka nosa może sprawiać ostry, piekący ból, a nawet powodować krwawienia z nosa. W wyniku krwawień śluzówka pokrywa się strupami i rankami. Pojawia się efekt błędnego koła i dopóki nie wdroży się leczenia, pacjent może odczuwać bardzo przykre skutki. Jednym z problemów mogą być nadżerki i owrzodzenia śluzówki, czyli mniejsze lub większe jej ubytki.
Zniszczona śluzówka nosa - nie ignoruj!
Problemu nie należy lekceważyć i jeśli wystąpią objawy uszkodzonej błony śluzowej nosa, udać się po poradę do lekarza. Czasem wystarczy wdrożyć nawilżające preparaty np. w postaci sprayu czy żelu, czasem jednak może się okazać, że konieczna jest antybiotykoterapia, jeśli w rankach pojawi się zakażenie.
Najlepsze, co można zrobić to zapobiegać problemowi i działać profilaktycznie. Unikać sytuacji i miejsc, które mają negatywny wpływ na nasz nos, starać się przebywać dużo na świeżym powietrzu, chodzić na spacery do lasu. Bardzo ważne jest nawilżanie organizmu od środka, czyli po prostu picie wody, minimum 1,5 litra dziennie. O śluzówkę można też dbać nawilżającymi preparatami aptecznymi np. w postaci żelu.
Powiązane artykuły:
Sposoby na nawilżanie błony śluzowej nosa >>
Obrzęk błony śluzowej nosa z powodu infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Co robić? >>
Śluzówka nosa: odbudowa - jak i kiedy powinno się to robić >>